text.skipToContent text.skipToNavigation

Akıllı Saat Fiyatları, Özellikleri ve Modelleri

Akıllı Saat Artık Hayatın Her Yerinde

Son yıllarda dünyanın en büyük teknoloji üreticileri, akıllı saat geliştirmek için milyonlarca dolar harcıyor. Bunun neticesinde de akıllı saat modelleri, giyilebilir teknoloji endüstrisinin en dikkat çeken parçaları oluyor. Gelecekte daha da gelişmiş modeller sunacakları aşikar olan akıllı saat markaları, günümüzde pek çok işlevsel özelliğe sahip ürünlerini yaratırken çalışmalarını aslında oldukça köklü bir geçmişin mirası üzerinde sürdürüyorlar. Akıllı saatlerin tarihi, bilgisayar teknolojilerinin ilk yıllarına kadar dayanıyor.

Akıllı kol saati fikri, 1940’lı yıllardan beri geliştiricilerin üzerinde çalıştıkları bir kavram. Bugün smartwatch olarak da bilinen cihazların ilk örnekleri, elbette ki günümüzün android uyumlu saat modellerinin ya da apple watch serisinin özelliklerinin yanından geçemiyordu. Ancak, ilk kıvılcımı çakmaları bakımından hatırlanmayı hak ediyorlar. Önceleri sadece standart analog saatlerin dijitize edilmesi temelinde ortaya çıkan düşünce, 40’lardan 80’lere kadar ancak hesap makineli saatler seviyesine kadar gelebilmişti. 80’li yıllara gelindiğinde televizyon izleme özelliği olan kol saatleri ekseninde çeşitlenen saatlerin hâlâ gerçek mânâda akıllı saatler olarak kabul edilmesi, pek de mümkün değildi. 90’ların ilk yarısında bilgisayarı saate entegre etme çabaları olduysa da en fazla Timex’in bilgisayar ve saat arasında data transferi sağlayan Data Link 150 modeline ulaşılabildi. Günümüzde anladığımız biçimiyle akıllı saatin atası olarak Seiko’nun 1999 yılında piyasaya sürdüğü Ruputer modeli kabul edilebilir. Onun ardından 2000’li yıllarla birlikte işler biraz değişmeye başladı. Yeni binyıl, yeni arayışları ve yeni atılımları da beraberinde getirdi. 2001’de IBM, Linux tabanlı ilk smartwatch’u üretti, 2002’de Fossil markası Wrist PDA’yle; 2003’te Timex USB girişli saati, 2004’te Microsoft SPOT Watches’u, 2008’de LG ve 2009’da da Samsung S9110’u geliştirdi. 2010 yıllarda endüstriyi Sony, Blackberry ve tabii ki Apple domine ediyordu. Apple’la birlikte Samsung’un da katkılarıyla akıllı bileklik modelleri bambaşka bir boyuta taşındı ve bugün artık yaşamlarınızı kolaylaştıran en önemli aksesuarlar olarak olmazsa olmazlar arasında yer alıyor.

Sağlık bilgilerininiz ile birlikte uyku ve beslenme düzeninizi de kontrol eden, sizlere fitness koçluğu yapan dokunmatik kol saati modelleri; adım ölçer bileklik, nabız ölçer bileklik gibi formlara da bürünerek yaşam kalitenizi artırıyor. Akıllı spor saatleri, antrenman rutininizi kayıt altında tutup düzenleyerek daha zinde ve fit olmanıza yardımcı olurken su geçirmez akıllı saat modelleri sayesinde aktivite alternatifleriniz de artıyor.Sağlık bilgilerininiz ile birlikte uyku ve beslenme düzeninizi de kontrol eden, sizlere fitness koçluğu yapan dokunmatik kol saati modelleri; adım ölçer bileklik, nabız ölçer bileklik gibi formlara da bürünerek yaşam kalitenizi artırıyor. Akıllı spor saatleri, antrenman rutininizi kayıt altında tutup düzenleyerek daha zinde ve fit olmanıza yardımcı olurken su geçirmez akıllı saat modelleri sayesinde aktivite alternatifleriniz de artıyor. Apple akıllı saat modelleri, akıllı pek çok uygulama barındıran Samsung dokunmatik saat çeşitleri ya da Preo’nun kesintisiz iletişim sağlayan yüksek teknolojili ürünleri, günümüzün en çok tercih edilen ve en iyi saatleri arasında dikkat çekiyor. Ataları sayılabilecek modellerin katbekat ötesine geçen işlevsellikleriyle daha pratik bir yaşama ulaşmada yardımcı olan ürünler, bir akıllı cep telefonunun yapabileceği pek çok görevi yerine getirebiliyor. Eskiden fiyat/verim dengesi açısından ulaşılabilir olmaktan uzak olan akıllı saat modeller ve fiyatları artık pek çok kullanıcının yüksek verim alabilirken kolaylıkla satın alabileceği standartlarda ve aralıklarda yer alıyor.Zaman zaman markaların sunduğu akıllı saat kampanyaları ise günümüzün harika cihazlarını daha da kolay ulaşılır hâle getiriyor. Online olarak karşılaştırma yapabilen kullanıcılar, ihtiyaçlar olan modeli kolayca belirleyip bütçelerini zorlamadan akıllı saat sipariş ve satın alma işlemini kolaylıkla gerçekleştiriyor.